OUR THOUGHTS

Bezpieczny Kredyt 2% Listopad 2023

Bezpieczny Kredyt
Listopad 2023

Propozycja rządowej pomocy finansowej na zakup pierwszej nieruchomości mieszkalnej spotyka się z ogromnym zainteresowaniem. Powodem tego jest między innymi to, że klienci mają możliwość pożyczyć znacznie taniej i o wiele większe kwoty niż w przypadku standardowej oferty. Duże zainteresowanie kredytem 2% skutkuje jednak tym, że banki są obciążone dużą liczbą wniosków, co prowadzi do wydłużenia procesu otrzymania decyzji dotyczącej przyznania kredytu hipotecznego.

Ustawa dotycząca pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe została wprowadzona w życie 1 lipca 2023 roku. Od tego dnia istnieje możliwość nie tylko złożenia wniosku o „Kredyt Bezpieczny 2%”, ale również otwarcia konta mieszkaniowego.

Podstawowym założeniem programu jest zapewnienie pierwszego własnego mieszkania dla osób, które spełniają określone wymogi wiekowe oraz na dzień złożenia wniosku o kredyt hipoteczny nie są właścicielami lokalu mieszkalnego/domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa do lokalu. Dotyczy to także osoby, która wspólnie prowadzi gospodarstwo domowe z kredytobiorcą.

Bezpieczny Kredyt 2%, stał się prostszy do uzyskania dzięki zmienionej przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendacji S co sprawiło, że uzyskanie go stało się łatwiejsze w porównaniu do tradycyjnego kredytu hipotecznego. Istotnym fundamentem dla zwiększonego popytu jest także korzystna sytuacja na rynku pracy (niskie bezrobocie, wzrastające wynagrodzenia). Dodatkowo, w ostatnich miesiącach nastąpił spadek oprocentowania kredytów hipotecznych z powodu przewidywanych, a następnie zrealizowanych obniżek stóp procentowych przez RPP. To istotne, ponieważ im mniejsze oprocentowanie kredytów hipotecznych, tym mniejsze raty i prostszy dostęp do finansowania dla wszystkich, a nie tylko osób korzystających z programu tanich oraz łatwo dostępnych kredytów mieszkaniowych.

Bezpieczne kredyty 2% udzielane są co tydzień o łącznej sumie ponad miliarda złotych. Ożywienie nie dotyczy jednak tylko kredytów preferencyjnych, ale całego rynku, głównie dlatego, że w tym roku dostęp do kredytów hipotecznych stał się znacznie łatwiejszy ze względu na spadek stóp procentowych w porównaniu do ubiegłego roku.

Nie można się jednak dziwić, że popularność programu Bezpieczny Kredyt jest ogromna, bowiem dzięki niemu możemy zaciągnąć kredyt mając mniejsze dochody i cieszyć się dużo niższą ratą (około 1/3 niższą w porównaniu do standardowej oferty.) Dodatkowo kupując pierwsze mieszkanie można także skorzystać z niższych kosztów transakcyjnych (zniesienie podatku od czynności cywilnoprawnych). Co więcej wkład własny jest możliwy do zastąpienia gwarancją wydawaną przez BGK, więc zakup pierwszej nieruchomości nie wymaga posiadania gotówki. Wszystko to skraca drogę do posiadania własnego mieszkania/domu.

We wrześniu pojawiły się kolejne bardzo korzystne informacje dotyczące popytu na kredyty mieszkaniowe. W zaledwie jeden miesiąc Polacy złożyli wnioski o kredyty o łącznej wartości przekraczającej 15 miliardów złotych, co wynika z danych BIK. Przeliczając na dni robocze, popyt we wrześniu był niemal 2,5 razy wyższy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Bogata oferta produktów finansowych oferowanych przez banki sprawia, że ​​wybór odpowiedniego rozwiązania może być trudny. Konsekwencje źle dopasowanego kredytu mogą w przyszłości być dla kredytobiorcy koszmarem. Szczególnie dotyczy to kredytów mieszkaniowych, których okres spłaty może sięgać nawet do 35 lat, a wielkość zobowiązania jest zazwyczaj bardzo wysoka.

Według danych Biura Informacji Kredytowej średnia wysokość kredytu hipotecznego wnioskowanego w lipcu 2023 roku wyniosła 410,42 tys. zł. Znalezienie kredytu hipotecznego to trudne wyzwanie, które wymaga dużo czasu, nerwów i pieniędzy. Liczne oferty banków i dynamiczne zmiany przepisów sprawiają, że niedoświadczeni czują się zagubieni i często podpisują niekorzystne umowy. Aby podjąć właściwą decyzję kredytową i uchronić się przed popełnieniem błędu związanego z wyborem niekorzystnej oferty, warto rozważyć skorzystanie z usług eksperta kredytowego, u którego uzyskasz profesjonalne wsparcie już podczas ubiegania się o kredyt mieszkaniowy oraz w rozmowie z bankiem.

Bezpieczny Kredyt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Żaneta Chryczyk

Informacje kontaktowe / adresowe
ul. Partyzancka 63, 45-804 Opole
ul. Stanisławowska 47, 54-611 Wrocław
530 372 145

Designed by Caliberthemes